KORAČAMO STOPAMA NAŠIH BAKA I DJEDOVA

Cilj projekta Koračamo stopama naših baka i djedova je povezati učenike naše škole sa starijim stanovništvom ovog dijela Dalmatinske zagore kako bi se na njih prenijelo bogato kulturno nasljeđe. Time baština ovoga kraja neće izumrijeti već će se novim generacijama i dalje prenositi, a naši učenici će svoje slobodno vrijeme obogatiti novim iskustvima i znanjima koja će utjecati na njihove kognitivne, afektivne i psihomotoričke sposobnosti. Tome će doprinijeti i suradnja s KUD-om Labišnica, koja njeguje i čuva kulturno-umjetničke plesove, nošnju, glazbu, način obrade zemlje…

Također, poseban naglasak želi se staviti i na volontiranje učenika, koji će svojim sudjelovanjem pomoći starijem stanovništvu u jednostavnijim poslovima i akcijama u polju ili oko kuće. Vizija Škole je da ovaj projekt očuvanja kulturne baštine postane prva etapa suradnje naših učenika i starijeg, lokalnog stanovništva našeg zavičaja, koji će i u budućnosti biti implementiran u naš školski kurikulum te zaživjeti u našoj zajednici.

Projekt je zamišljen da traje od listopada 2022. do travnja 2023. godine. Uz dobivena sredstva iz projekta (5000,00 kn) planira se i sufinanciranje kroz lokalnu zajednicu i sredstvima Škole te kroz donacije.

HODOGRAM AKTIVNOSTI

LISTOPDAD 2022.

• Stare igre (igra piljaka, školica, gumi-gumi, trlja, franje, bacanje kamena s ramena, skakanje u vreći..)
  • “Kruh ispod peke moje bake” - radionica bake Mande i bake Jurke
  • "Pletenje rešte starog luka" - radionica bake Mande i bake Jurke

Ugostili smo naše dvije bake iz Ljubitovice, Mandu i Jurku. Baka Manda pokazala nam je kako se mijesi kruh koji se peče na tradicionalan način, ispod peke. Vrijedne i spretne ruke bake Jurke pokazale su nam i naučile nas kako se plete luk u rešte. Ovaj način vezivanja luka u rešte tradicija je stara koliko i samo selo, barem 300 godina. Ljubitovački luk, šarac, dobio je ime po ljubičasto-roza linijama kojima su prošarani režnjevi. To je neobično za bijeli luk, ali mu daje na prepoznatljivosti. Te boje na koncu nestaju što češnjak duže odstoji u rešti. Što se sadnje tiče,u Ljubitovici ga sade u kasnu jesen, a berba je početkom srpnja.

Učenici su se u nekoliko radionica upoznali sa starim igrama: školica, gumi-gumi, trlja, franje. U jednoj od radionica od jesenskih plodova (kestena, žira, lišća) izrađivali smo razne životinje. Hvala svima koji su sudjelovali u našim aktivnostima te na bilo koji način doprinijeli radu škole. Bio je ovo jedan zanimljiv dan u kojemu smo svašta naučili, a najbolje da to i sami vidite na fotografijama.

STUDENI/PROSINAC 2022.

• "Luk kao hrana i lijek" - radionica školskog knjižničara o blagodatima luka,
  • Sadnja mladog luka, pletenje rešte lanjskog luka - radionica gđe Anke Alajbeg
  • Pričanje narodnih priča, upoznavanje božićnih običaja - radionica školskog knjižničara
  • Izrada božićnih ukrasa/nakita - likovna radionica učiteljice Likovne kulture
  • Pjevanje božićnih pjesama - glazbena radionica učiteljice Glazbene kulture
  • “Slastice moje bake” (ušećereni bajami, arancini, fritule, “prisni” uštipci…) – kulinarska radionica
  • "Doniram i sretan sam" - donacijska večer (nakit, slastice)

DESIMINACIJA PROJEKTA

• FB Seget Donji
  • gostovanje u emisiji Radio Trogira 5.12.2022.

Svrha projekta najbolje je opisana izjavom M. Gorkya “Bez poznavanja prošlosti nemoguće je razumjeti sadašnjost i ciljeve budućnosti." Zajedničkim snagama, nastavno i nenastavno osoblje (bake i djedovi naše zajednice) trudit će se našim učenicima približiti i ukazati na važnost poznavanja i poštovanja prošlosti. Vjerujemo da ćemo u tome i uspjeti.

koordinator projekta

Tatjana Šijaković Katarinček,

stručni suradnik knjižničar

RADIONICA BOŽIČNE PRIČE I OBIČAJI

25.11.2022. LIKOVNA RADIONICA

❄️🎀🎄 IZRADA BIŽIĆNIH UKRASA I NAKITA🎄🎀❄️

14.12.2022. GASTRO RADIONICA

❄️🎀🎄 SLASTICE MOJE BAKE🎄🎀❄️

BOŽIĆNA FRITULIJADA
Još jedna u nizu zanimljivih *gastro* radionica u sklopu projekta Koračamo stopama naših baka i djedova, koji je pod (financijskim) pokroviteljstvom Centra izvrsnosti SDŽ, održala se danas (14.12.2022.) u našoj školi. Podjednako, i učenici i učitelji, su uživali slušajući božične priče i običaje vezane uz blagdanske slastice, ali najzanimljiviji dio radionice pod nazivom Slastice moje bake bila je degustacija fritula. Zahvaljujemo od srca dragoj baki Riti koja je odvojila svoje vrijeme kako bi nam prenijela bogato i vrijedno znanje.

16.12.2022. RADIONICA ❄️🎀🎄PRIČANJE BOŽIĆNIH PRIČA🎄🎀❄️

U sklopu projekta 📌"Koračamo stopama naših baka i djedova", koji je pod (financijskim) pokroviteljstvom Centra izvrsnosti SDŽ, školska knjižničarka je u suradnji s našim vrijednim učiteljicama razredne nastave održala radionicu pričanja božićnih priča.📖  Na taj način spojili smo djeliće iskustava naših malih učenika, događaje iz prošlosti povezali smo sa sadašnjošću te sve to proželi svijetom mašte i dobrih želja. 😍🎄
Susret je završio pjevanjem omiljenih božićnih pjesama što je odličan uvod i najava našeg božićnog koncerta koji je po rasporedu u utorak, 20. prosinca 2022. 🎼🎹

20.12.2022. GLAZBENA RADIONICA❄️🎀🎄 PJEVANJE BOŽIĆNIH PJESAMA🎄🎀❄️

PJEVAMO BOŽIĆNE PJESME
U tijeku su glazbene radionice koje moderira nastavnica glazbene kulture Vesna Maglica te vjeroučiteljica Arijana Tomaš s učenicima razredne nastave. Kroz glazbu i pjesmu slave i navješćuju dolazak Spasitelja. Školom odjekuju zvuci tradicionalnih božićnih pjesma. Sve je to dio divnog projekta Koračamo stopama naših baka i djedova kojemu je za cilj prenijeti tradiciju, kulturu i običaje na mlađe generacije. Podsjetimo, projekt je pod subvencioniran kroz projekte Centra izvrsnosti SDŽ-a.

22.12.2022. HUMANITARNA AKCIJA❄️🎀🎄 DONIRAM I SRETAN SAM🎄🎀❄️